Event Partners

Event Partners

Event Partners:

Programme………………………………………………………………………1

Competitors………………………………...…………………………………2-3

Maps…………………………………………………………………………...4-5

Awards…………………………………………………………………………...6

STEM Challenge………………………………………………………………..7

Acknowledgements…………………………………………………………….8

7.00 am - 9.30 amRegistration and set-up

9.30 am - 1.00 pmJudging of Club Showcases –Atrium and Whispering Dishes

Junior Saltire Judging – Whispering Dishes

Heather’s Hut Judging - Atrium

Watt’s Watt Finals – Whispering Dishes

Rampaging Chariots Drop-in – Whispering Dishes

Explore Science Malls and My World of Work

9.30 am - 10.30 amRound 1 of STEM Challenges

10.45 am - 11.45 amRound 2 of STEM Challenges

12.00 pm - 1.00 pmRound 3 of STEM Challenges

1.00 pmLunch Break

1.30 pmLive Band – “Model Aeroplanes” - Atrium

2.00 pm – 2.45 pmAwards Ceremony – IMAX Theatre

Hosted by Dr Heather Reid OBE

SCDI Awards presented by

Fergus Ewing MSP

Minister for Business, Energy and Tourism

2.45 pm onwardsDismantle and Depart

School and Authority / Stand Number / Competitions
Alness Academy, Highland
Junior Saltire Finalist and projects based on renewables theme / 33
Whispering Dishes /
Auchtermuchty Primary School, Fife
Heather's Hut Finalist, Watt’s Watt / 4
Atrium /
Balfron Primary School, Stirling
Heather's Hut Finalist, Watt's Watt / 5
Atrium /
Braeview Academy, Dundee
Junior Saltire Finalist, Greenpower Cars, Go4Set / 35
Whispering Dishes /
Broughton High School, Edinburgh
Wave energy converter / 27
Atrium /
Carnoustie High School, Angus
Junior Saltire Finalist, Watt's Watt, Crest project work / 34
Whispering Dishes /
Castlemilk High School, Glasgow
Junior Saltire Finalist / 36
Whispering Dishes /
Charleston Academy, Highland
Magnetics project, solar powered maglev railway ghost train, Watt’s Watt / 28
Atrium /
Clarkston Primary School, N Lanarkshire
Forensic investigation, bird nesting boxes, bat boxes, Watt’s Watt / 9
Atrium /
Clerkhill Primary School, Aberdeenshire
Science day activities, examples of challenges completed, Watt’s Watt / 7
Atrium /
Craigie High School, Dundee
Rampaging Chariots, Raspberry Pi Weather Station, Watt's Watt / 19
Atrium /
Dalmellington Primary School, East Ayrshire
Junior Saltire Finalist / 37
Whispering Dishes /
Dalrymple Primary School, East Ayrshire
Heather's Hut Finalist, investigating forensics, Scottish Engineering Leaders Award, soldering club / 3
Atrium /
Daviot Primary School, Highland
Junior Saltire Finalist, buoyancy and density investigations, electromagnetism project, Watt’s Watt / 39
Whispering Dishes /
Denend Primary School, Fife
Greenpower Goblin Car, Heather's Hut Finalist, Scube, Special Leaders Award and Electricity, Watt’s Watt / 6
Atrium /
Duncanrig Secondary School, S Lanarkshire
Go4Set project and Watt's Watt / 21
Atrium /
Dyce Academy, Aberdeen
Solar still, hovercraft, rampaging chariot, Watt's Watt / 20
Atrium /
Forfar Academy, Angus
Raspberry Pi , JLR 4x4 mono rail, Go4Set , Watt’s Watt / 22
Atrium /
The Glasgow Academy
wave energy converter, electronics project, remote control cars, Watt’s Watt / 18
Atrium /
Hawick High School, Borders
Rampaging Chariots, Greenpower F24 car, Watt’s Watt / 24
Atrium /

Club ShowcasesJunior SaltireHeather’s HutWatt’s Watt

High School of Dundee Junior School
Junior Saltire Finalist, Watt's Watt / 38
Whispering Dishes /
Holyrood Secondary School, Glasgow
Engineering and Science Club projects including forensics, aerodynamics, scientific techniques, Watt’s Watt / 23
Atrium /
Johnstone High School, Renfrewshire
Video games arcade machine powered by a RaspberryPi, Watt’s Watt / 25
Atrium /
Keith Grammar School, Moray
3D printer, Watt's Watt, Raspberry Pi, MATE ROV / 16
Atrium /
Kingsland Primary School, Borders
Junior Saltire Finalist, Watt's Watt, Kingsland garage / 40
Whispering Dishes /
Lainshaw Primary School, East Ayrshire
Adapted motorised vehicles that are controlled by a wired remote control, Watt’s Watt / 13
Atrium /
Milne’s Primary School, Moray
Watt's Watt and movement experiments / 14
Atrium /
Muirhead Primary School, South Ayrshire
Heather's Hut Finalist, Watt’s Watt / 2
Atrium /
Newark Primary School, Inverclyde
Raspberry Pi Programming, gliders, helicopters and wind turbines / 10
Atrium /
Portobello High School, Edinburgh
Watt's Watt, Eclipse Viewer, designs for the design bridges competition in partnership with Selex ES / 26
Atrium /
Sanday Junior School, Orkney
Junior Saltire Finalist / 30
Whispering Dishes
Sir E Scott Primary School, Western Isles
Science on the Menu and Watt's Watt / 11
Atrium /
St Columba’s High School, Inverclyde
Junior Saltire Finalist, Insulation Investigations / 31
Whispering Dishes /
St Ninian’s High School, East Renfrewshire
CREST bronze award projects, Watt’s Watt / 17
Atrium /
St Paul’s Primary School (Whiteinch), Glasgow Heather's Hut Finalist / 1
Atrium /
St Vincent’s Primary School, S Lanarkshire Seismograph, Angler fish, Skyscraper / 15
Atrium /
Stanley Primary School, North Ayrshire
Saturday Science Club, Science on the Menu, forensics and the theme "Death by Chocolate" / 8
Atrium /
Stonehouse Primary School, S Lanarkshire
Science on the Menu / 12
Atrium /
Ullapool High School, Highland
Wave power machine and Hovercraft, Watt’s Watt / 32
Whispering Dishes /
Webster’s High School, Angus
Go4Set, Jaguar landrover challenge, Arkwright scholarship, Greenpower goblin S1 transition / 29
Atrium /
Whiting Bay Primary School, North Ayrshire
Junior Saltire Finalist / 41
Whispering Dishes

Club ShowcasesJunior SaltireHeather’s HutWatt’s Watt

1 / St Paul's Primary (Whiteinch)
2 / Muirhead Primary
3 / Dalyrmple Primary
4 / Auchtermuchty Primary
5 / Balfron Primary
6 / Denend Primary
7 / Clerkhill Primary
8 / Stanley Primary
9 / Clarkston Primary
10 / Newark Primary
11 / Sir E Scott Primary
12 / Stonehouse Primary
13 / Lainshaw Primary
14 / Milne's Primary
15 / St Vincent's Primary
16 / Keith Grammar
17 / St Ninian's High
18 / The Glasgow Academy
19 / Craigie High
20 / Dyce Academy
21 / Duncanrig Secondary
22 / Forfar Academy
23 / Holyrood Secondary
24 / Hawick High
25 / Johnstone High
26 / Portobello High
27 / Broughton High
28 / Charleston Academy
29 / Webster's High
30 / Sanday Junior High
31 / St Columba's High
32 / Ullapool High
33 / Alness Academy
34 / Carnoustie High
35 / Braeview Academy
36 / Castlemilk High
37 / Dalmellington Primary
38 / High School of Dundee Junior School
39 / Daviot Primary
40 / Kingsland Primary
41 / Whiting Bay Primary

STEM Challenge Winner Primary £250 and a trophy

STEM Challenge Winner Secondary£250 and a trophy

BT Scotland Award for Best Club Presentation£250

Heather’s Hut Highly Commended£150

Heather’s Hut Winner£300

Four Club Leader Awards£250 plus trophy

Watt’s Watt - Primary£250 plus trophy

Watt’s Watt - Secondary£250 plus trophy

Junior Saltire Prize Award Primary Highly Commended£250

Junior Saltire Prize Award Primary Winner£500 & Saltire Medal

Junior Saltire Prize Award S1-S3 Highly Commended£300

Junior Saltire Prize Award S1-S3 Winner£600 & Saltire Medal

Junior Saltire Prize Award Secondary

Highly Commended S4-S6£350

Junior Saltire Prize Award Secondary Winner S4-S6£750 & Saltire Medal

The LRF Club of the Year 2015 - Primary£750 and a trophy

The LRF Club of the Year 2015 - Secondary£750 and a trophy

We would like to thank the many people and organisations who have made this event possible including our event and programme partners, Judging Panels, STEM Challenge Companies and all competing schools.

Event Partners:

Oil and Gas AuthorityLloyd’s Register Foundation

Lloyd’s Register EMEA Skills Development Scotland

OPITO

Judges:

David BurgessShell

Kerry GibsonLifeScan Scotland

Prof Colin GrahamUniversity of Edinburgh

Diane HillSkills Development Scotland

Robbie LewisTotal E & P Ltd

Ian MacQueenWeir Advanced Research Centre

Dr David McGloinUniversity of Dundee

Susan McLarenUniversity of Edinburgh

Jonathan MeasonScotrenewables Tidal Power

Vince McKeownSCDI

Stephanie McLuckieLifeScan Scotland

Grant PatonNCR

Dr Heather Reid OBE

Stuart SharkieThales UK

Laura- Alexandra SmithScience Connects

Julie SteelScottish Government

Laura ThomasLF Thomas Consulting

Tim WalshLloyd's Register EMEA

STEM Challenges:

BP

Bright Green Hydrogen

BT Openreach

Chevron

Edinburgh International Science Festival

ECITB

Glasgow Science Centre

Institution of Civil Engineers

LifeScan Scotland

Lloyd's Register EMEA

Morrison Construction

Network Rail

ScottishPower

Selex ES

Thales UK Ltd

TOTAL E&P UK Ltd

Drop-In Activity:

Rampaging Chariots

Water:

Highland Spring

LEAD PARTNERS

PRINCIPAL PARTNERS

ASSOCIATE PARTNERS

For further information on Young Engineers and Science Clubs Scotland visit or contact

Jane Martin

Programme Director – Young Engineers and Science Clubs Scotland

Scottish Council for Development and Industry

1 Cadogan Square

Glasgow, G2 7HF

T 0141 222 9733

@scdiYESC