Name_____________________________ Pd________ Date__________________________
Unit 1 REVIEW – Linear Equations & Inequalities
Write an inequality that represents the statement.
____________________ 1) x is less than 15 and greater than -10
____________________ 2) x is greater than 5 or less than -2
____________________ 3) x is less than 12 and is at least 1
For #4 and #5 (a) Solve the inequality (show work to the side), (b) Write a sentence that describes the solution
____________________ 4a) 6<x-2≤12
___________________________________________________ 4b)
____________________ 5a) 5+2x>15 or 3x+2<-11
___________________________________________________ 5b)
For #6 – 9 (a) Make a graph on the number line that represents the statement (b) Write an inequality that represents the statement
6a) x is less than 7 AND greater than 4.
6b) __________________________
7a) x is greater than 8 OR less than -2.
7b) __________________________
8a) x is at least -2 AND at most 7.
8b) __________________________
9a) x is less than -4 OR greater than 2.
9b) __________________________
For #10 and 11 Sketch a graph of each inequality
10) 2<x≤8
11) x>3 or x≤-5
For #12 – 15 (a) Solve each inequality (b) Graph each solution set
12a)_________________________ 5≤x-2<7
12b)
13a)__________________________ -20≤5x<10
13b)
14a)__________________________ 2x+1>11 or 3x-2≤-2
14b)
15a)__________________________ 10<2x+4≤6
15b)
Solve and check each absolute value equation
____________________16) x-6=12 ____________________17) x+3-3=7
____________________18) 4x+9=-6
Solve and graph each absolute value inequality.
19) 3x>15
20) x+6<4
21) 2x-3>7
22) 2x+3<-15
Solve each problem.
____________________23) On February 21, 1918, the temperature in Granville, North Dakota, rose from -33°F to 50°F. By how many degrees did the temperature rise?
____________________24) An ice skating rink charges $4.75 for admission and skate rental. If you bring your own skates, the admission is $3.25. You can buy a pair of ice skates for $45. How many times must you go ice skating to justify buying your own skates?
____________________25) You plan to publish an online newsletter that reports the number results of mountain bike competitions. You do not want your monthly costs to exceed $2370. Your fixed monthly costs are $1200. You must also pay $130 per month to each article writer. How many writers can you afford to hire in a month?