Recital

Jarmila Kozderková

Piano

Biography

Jarmila Kozderková graduated from the Prague Conservatoire.

After concluding her studies she concentrated on chamber music both at home and abroad and succeeded in obtaining significant international evaluations. Beside thet she made numerous recordings as soloist for many radio stations as e.g. BBC, BRT, and all Dutch and German broadcasting stations. She became popular by her recordings of 20th century music - O. Messiaen, P.Boulez, K. Stockhausen, F.Poulenc, I.Stravinsky, P.Hindemith, A.Schönberg, A.Webern, as well as of compositions by Czech composers - L. Janáček, B.Martinů, K.Slavinský, J.Klusák.

She made a numbet of recordings of works by old Czech masters, mostly from the not yet published transcripts. In the Netherlands, she made a live recording of the world premiere of the main concerto by J.N. Kaňka, old Czech master, under the baton of E. Bour, for the NCRV Radio.

In the Czech Republic she has cooperated with the Czech Radio and TV in Prague.

Her soloistic concerts:

Mozartsaal (Vienna), Wigmor Hall (London), Gaveaux (Paris), Liechtenstein Palace (Prague). At present she has been invited for guest performances in Germany, the Netherlands and Switzerland.

Jan Křtitel Vaňhal (1739-1813): / VARIATIONS "NEL COR PIU NON MI SENTO"
Bohuslav Martinů (1890-1959): / ETUDES AND POLKAS (Selection):
Etude in A
Etude in F
Polka in A
Etude in A
Etude in F
Etude in C
Fryderyk Chopin (1810-1849): / NOCTURNA: Es dur op.9 No 2
b moll op.9 No 1 (... in B minor)
SCHERZO: Nr. II b moll, op.31 (... in B minor)
intermission
Modest Petrovicz Musorgski (1838-1881): / PICTURES AT AN EXHIBITION
Promenade
Gnomus dwarf
Promenade
Il Vecchio Castello
Promenade
Les Tuileries (Children playing and squattling) (Dispute d'enfants après jeux)
Bydlo (an Ox-wagon)
Promenade
Ballet of the Unhatched Chickens (Ballet de poussins dans leurs cocques)
Samuel Goldenberg and Schmuyle
Promenade
Limoges (The Market Place of Limoges) (Limoges. Le Marché)
Catacombae (Cum mortuis in lingua mortua)
The Hut of Baba-Yaga (La cabane sur des pattes de poule)
The Great Gate of Kiev (La grande porte de Kiev)

Jan Křtitel Vaňhal (1739-1813):

- whose compositions, although he emigrated to Vienna, are to be found in great numbers in Czech choirs (text z CD)

- se jménem JKV, rodáka z Nechanic u Hradce Králové, se dnes setkáváme na koncertech jen zřídka. A přece byl ve své době jedním z nejznámějších a nejvíce hraných autorů. Kolem roku 1800 máme doloženo jeho provozování dokonce až v Americe a anglický hudební badatel Charles Burney si do svého cestovního deníku dne 12.9.1772 zapsal, že jeho symfonie řadí "mezi nejlspší a nejdokonalejší instrumentální skladby, na něž může být hudební umění skutečně hrdé". Vaňhal byl jedním z prvních nezávislých umělců, kteří se živili pouze komponováním a pedagogickou činností. Vytvořil na stovku symfonií a nejméně tolik smyčcocých kvartetů a ke spravedlivému posouzení jeho místa v historii evropského klasicismu bude ještě nutné seznámit se blíže s jeho velkým tvůrčím odkazem, v němž významné místo zaujímá hudba komorní. (FOK, Koncertní život, únor 1997, str. 16-17)

Bohuslav Martinů (1890-1959):

Fryderyk Chopin (1810-1849):

Modest Petrovicz Musorgski (1838-1881):

Poté, co shlédl výstavu prací svého přítele Viktora Hartmana, vytvořil Modest Petrovič Musorgskij (1839-1881) cyklus jedenácti charakteristických skladbiček pro klavír, které "převádějí" dos tručných hudebních miniatur Hartmanovy výtvarné drobnokresby. Skladbičky jsou pospojovány mezihrou: promenáda jakoby nás vlastně po expozici Hartmanových děl provázela. Jednotlivé partie nesou názvy Hartmanových obrázků a udivují přesností ryze hudebního ztvárnění výtvarné představy. Tak třeba pod titulem Samuel Goldenberg a Schmuyle je zachycena scéna, v níž pyšně nadutý bohatec Goldenberg ponižuje chvějícího se chudáka Schmuyleho. Geniálně tu Musorgskij hudnou vyjádřil jak Goldenbergovo velikášství, zpupnost, panovačnost a bezohlednost, tak ustrašeně těkající bázlivé pípání Schmuyleho... (FOK, Koncertní život 3/1995, str.28, -pz-)

Břevnov Monastery was founded in the year 993 by St. Adalbert and the duke Boleslav II. St.Adalbert brought along the monks of St.Benedict order from the Roman monastery at Aventine. The monastery was consecrated to St.Benedict and so the more than thousand year old history of the oldest contemporary friary began in the Bohemian countries.

The medieval configuration of the monastery was totally supressed by later modifications. The today’s monastery was built by Christopher and Gillean Ignatius Dienzenhofer in the years 1709 - 1720 and it is a vast two-storey complex with three yards in the style of high baroque.

Many areas modificated in baroque and classicism style were preserved in interiors. Among them, the Theresian Hall excells with its beautiful fresco on the ceiling and two marble fire places.

(převzato ze stránky Intercateringu Břevnov)

Stránka kláštera říká o historii toto:

Důležitá data břevnovské historie

973
Ctihodná Mlada Přemyslovna uvádí ženskou větev benediktinského řádu do Čech (klášter sv. Jiří na Hradě pražském).

993
Sv. Vojtěch jako pražský biskup a Boleslav II. jako český kníže zakládají břevnovský klášter, později nazývaný archisterium nebo aricoenobium (arciklášter). Koncem desátého století vzniká snad v Břevnově Kristiánova legenda o počátcích křesťanství v Čechách.

1035–1089
Za opata Menharta je postaven kamenný kostel (patrony jsou sv. Aleš, Bonifác a Benedikt). Zbytky jeho krypty se dochovaly dodnes. V Břevnově je pochován poustevník Vintíř (Guntherus; † 1045) a začíná jeho místně omezený kult. Z Břevnova je založeno proboštství v Rajhradě na Moravě, od roku 1813 samostatné opatství.

1262
Uherský král Béla II. daruje klášteru část ostatků sv. Markéty. Její kult se později v Břevnově rozvine. Je patronkou dnešní arciopatské baziliky.

1290–1332
Za opata Pavla Bavora z Nečtin je břevnovský kostel přestavěn v gotickou baziliku. Opat vykupuje ze Sedlce Kodex gigas, obrovský rukopis pocházející z benediktinského kláštera v Podlažicích. Je dobudováno proboštství v Broumově, které se v pozdějších dobách stane pro břevnovské druhým domovem.

1400
Břevnovský mnich Jan z Holešova píše výklad starobylé písně Hospodine, pomiluj ny.

1420
Tábority a pražany je zajato devět břevnovských mnichů, Břevnov vypálen. Dva z mnichů později upáleni. Komunita s opatem Mikulášem se uchýlila do Broumova. Břevnov na dlouhou dobu v úpadku.

1663–1700
Za opata Tomáše Sartoria se situace kláštera uklidňuje a zlepšuje. V Broumově povstání poddaných. Broumov rekonstruován a intenzivně se staví také v Břevnově, klášter však postižen požárem. Část konventu té doby dodnes stojí a nese opatovo jméno.

1700–1738
Za opata Otmara Zinka dochází v břevnovsko-broumovském klášteře k rozkvětu a rozsáhlým přestavbám. Břevnov dostává tu stavební podobu, kterou známe dnes. Najímáni jsou přední umělci doby (Kr. a K. I. Dientzenhoferové, P. Brandl ad.)

1756
Poté, co byl v kostele sv. Markéty zřízen vojenský lazaret, je chrám znovu posvěcen.

1761
V klášterní zahradě u Vojtěšky je objevena kamenná deska s postavou mnicha a nápisem. Přisouzena ctihodnému Vitíři. Vintířův kult se oživuje. Členem konventu a poté proboštem rajhradským je Josef Bonaventura Pitr, významný pozdněbarokní spisovatel a předchůdce osvícenské historiografie. Ambiciózní plány založit šlechtickou akademii se neuskuteční.

1844–1886
Období největšího břevnovsko-broumovského opata 19. století Jana Nepomuka Rottera. Život klášterů je poklidný, jejich kulturní význam se však zmenšuje. Provedena oprava a úprava kostela sv. Markéty.

1939
Vzhledem k napjaté politické situaci jsou kláštery Břevnov a Broumov rozděleny, komunita se opcí dělí na dvě, převážně podle jazykového hlediska. Dosavadní opat Dominik Prokop (1926–1929) se stává opatem broumovským, konventuálním převorem břevnovským jmenován Anastáz Opasek.

1945
Broumovští vyhnáni (dva z nich zabiti) spolu s dalšími Němci z Československa. Uchylují se do bývalého augustiniánského kláštera v bavorském Rohru. Vzniká Slovanská benediktinská kongregace sv. Vojtěcha.

1947
Šedesátým opatem břevnovským zvolen Anastáz Opasek. Konají se velké oslavy 950. výročí mučednické smrti sv. Vojtěcha, zakladatele kláštera.

1949
Opat Opasek zatčen a obviněn jako vatikánský špion a vlastizrádce. Později odsouzen k trestu doživotního vězení. Propuštěn na amnestii v roce 1960.

1950
Klášter – stejně jako všechny ostatní kláštery v Československu – je Státní bezpečností vyklizen, řeholníci odvezeni do Broumova. Později se mohou rozptýlit, činnost kláštera zakázána.

1968
Opat Opasek využívá možnosti vycestovat, usadí se v klášteře Rohr. Není mu dovoleno ponechat si československé občanství.

1990
Obnova kláštera, řeholníci se stěhují do Sartoriova konventu.

1993
Dokončena rekonstrukce kostela, konventu a prelatury. Oslava milénia kláštera.

1997
Břevnov jedním z center oslav svatovojtěšského milénia. Koná se tu setkání papeže Jana Pavla II. s řeholníky z českých zemí.

1999
Umírá arciopat Anastáz Opasek.

(konec citace z klášterní strany)

Navržený výtah:

V roce 993 sv. Vojtěch jako pražský biskup a Boleslav II. jako český kníže zakládají břevnovský klášter, později nazývaný archisterium nebo aricoenobium (arciklášter). V letech 1035–1089 za opata Menharta je postaven kamenný kostel (patrony jsou sv. Aleš, Bonifác a Benedikt). Zbytky jeho krypty se dochovaly dodnes. V Břevnově je pochován poustevník Vintíř (Guntherus; † 1045) a začíná jeho místně omezený kult.

V roce 1262 uherský král Béla II. daruje klášteru část ostatků sv. Markéty. Její kult se později v Břevnově rozvine. Je patronkou dnešní arciopatské baziliky. V letech 1290–1332 za opata Pavla Bavora z Nečtin je břevnovský kostel přestavěn v gotickou baziliku. V letech 1663–1700 za opata Tomáše Sartoria se staví i v Břevnově, klášter však postižen požárem. Část konventu té doby dodnes stojí a nese opatovo jméno. V letech 1700–1738 za opata Otmara Zinka dochází v břevnovsko-broumovském klášteře k rozkvětu a rozsáhlým přestavbám. Břevnov dostává tu stavební podobu, kterou známe dnes. Najímáni jsou přední umělci doby (Kr. a K. I. Dientzenhoferové, P. Brandl ad.)

1950 Klášter – stejně jako všechny ostatní kláštery v Československu – je Státní bezpečností vyklizen, řeholníci odvezeni do Broumova. Později se mohou rozptýlit, činnost kláštera zakázána.

1990 Obnova kláštera, řeholníci se stěhují do Sartoriova konventu.