SET 3 ANSWERS to PRACTICE QUESTIONS Common Stocks (Valuation and Management), Efficient Markets, Market/Economy, Industry, Company Analysis Chapters 10-15
CHAPTER 10:
1. a
2. a
3. b
4. b
5. b (d is incorrect—it is the value for someone using the equation)
6. b (dividends, not earnings)
7. b ([$1.20(1.07)] / [.14 - .07]) Note: $1.20 = current dividend
8. e (k = Dl/P0 + g; therefore, g = k – Dl/P0; g = .15 - .05 = .10
9. b ($20 / [.15 – .10] = 400)
10. d (beta = .85 because BLC is 15% less risky; k = 6 + .85 [8] = 12.8;
P0 = D1 / [k – g] = $1.50 / [12.8 - .07] = $25.86)
11. a (D0 = $2.55; D1 = $2.75; P0 = $2.75 / [.15 - .08] = $39.29)
12. b (k = 6 + 1.0 [8] = 14%; P0 = $1.20(1.07) / [.14 - .07] = $18.34)
13. d (D1 = Earnings X payout ratio = $4.00 X .3 = $1.20; k = 5 + 1.1[14 - 5] = 14.9;
P0 = $1.20 / [14.9 - .08] = $17.39)
14. d (g = estimated growth rate, therefore use 6%; D1 = $2(1.06) = $2.12;
P0 = $2.12 / [.16 - .06] = $21.20)
15. b (k = expected return = D1/P0 + g; 2/40 + .07 = 12%)
16. a (g = 8% [found by rule of 72]; D1 = $1.00 X 1.08 = $1.08;
P0 = $1.08 / [.15 - .08] = $15.43)
17. b (expected return = D1/P0 + g = 14.9; required return of 15.1 is greater than
expected return; therefore, you cannot justify buying the stock)
18. c (value is determined by a procedure regardless of holding period)
19. c ([$2 / (.15 - .07)] = [$2 / (.16 - .08)]; D1 stays the same)
20. c (D1 = $1.50 X 1.05 = $1.575; dividend yield = $1.575 / $15.75 = 10%;
capital gains yield = the growth rate; Note: the sum of the two must be 15%)
21. e (D0 = $2.00; D1 = $2 X .95 = $1.90; D2 = $1.90 X .95 = $1.81; D3 = $1.81 X
.95 = $1.72; D4 = $1.72 x .95 = $1.63; D5 = $1.63 x .95 = $1.55;
P4 = D5 / [k – g] = $1.55 / (k – [-.05]) = $1.55 / [.14 + .05] = $8.16)
22. e (P0 = $2.00 (1/1.14) + $1.50 (1/(1.14)2) + $2.00 (1/(1.14)3) + $3.50 (1/(1.14)4) +
($3.50(1.08) / [.14 - .08)]) X (1/(1.14)4) = $43.62)
23. c (multiple growth rate company; D0 = $2.00; D1 = $2.28; D2 = $2.60;
D3 = $2.96; PV of D1 = $1.93; PV of D2 = $1.87; PV of D3 = $1.80;
sum of these 3 present values = $5.60; constant growth rate is 6%;
P3 = D4 / [k-g;]; D4 = $2.96 x 1.06 = $3.14; P3 = $3.14 / [.18 - .06] = $26.15;
PV of $26.15 = $15.92; $15.92 + $5.60 = $21.52)
(NOTE: round off error can account for a few cents difference)
24. b (k = 7 + 2[11 – 7] = 15%); D1 = $3(1.20) = $3.60; D2 = $3.60(1.20) = $4.32;
D3 = $4.32(1.10) = $4.75; PV of D1 and D2 = $6.40;
P2 = D3 / [k – g] = $4.75 / [.15 - .10] = $95; PV of P2 = $71.83;
P0 = $71.83 + $6.40 = $78.23;
Dividend yield = $3.60 / $78.23 = 4.6%)
25. b
26. d
27. c (P/E = [D/E] / (k – g) = .75 / [.16 - .06] = 7.5)
28. a (if 70% is retained, 30% is paid out, therefore Earnings must be
$1.50 / .3 = $5.00; k = 8 + 2 [12 – 8] = .16;
P0 = $1.50 (1.10) / [.16 - .10] = $27.50
P/E = $27.50 / $5.50 = $5
Note: E0 = $5.00 and E1 = $5.00(1.10) = $5.50
29. c
CHAPTER 11
30. c (pessimism leads to an increase)
31. a (risk-free rate + stock’s risk premium)
32. d
33. b
34. d
35. b
36. a
37. c
38. c (the top-down approach)
39. b (rising, not falling)
CHAPTER 12
40. d
41. c
42. b
43. c
44. c
45. b
46. a
47. a
48. c (all have not been refuted)
49. c
50. c
51. d
CHAPTER 13
52. c (stock prices tend to lead the economy)
53. d
54. d
55. (E1 = $30; D1 = $30 X .4 = $12; k = 9 + 8 = 17%;
P0 = $12 / [.17 - .10] = $171.43)
56. b
57. c (can be calculated using estimated data)
58. c
59. a
60. d (market tends to lead economy)
61. d
CHAPTER 14
62. b
63. b
64. c
65. a
66. a
67. a
68. a
69. c
70. c
71. b
72. b
73. b
CHAPTER 15
74. b
75. a
76. b
77. d
78. a (.15 x 2)
79. d (.3 x 1.5)
80. c
81. c
82. b (ROE = .1845 x 2.278; EPS = BVps x ROE)
83. d ($10 x .10 = $1)
84. d (g = ROE x retention rate)
85. c
86. c (should be Total Assets / Stockholders Equity)
87. a
88. c
89. c (D1 = $2 X .10 = $2.20; P0 = $2.20 / [.20 - .10] = $22)
90. b
91. b
92. a (negative numbers count the same as positive, therefore choose largest)
93. c
94. d (minimum expected return; NOTE: a is correct because it does not specify stock required rate of return or market required rate of return)
95. c
96. c
97. c
98. b
99. a
100. d ($2 / $4 = .5 payout; .5 / [.16 - .06] = 5)