Chapter 9

Recording and Evaluating Conversion Process Activities

Questions

  1. Which account represents the costs of products started but not completed?
  2. Which account represents the costs of products completed but not yet sold?
  3. Which system assigns costs to cost objects?
  4. Which system applies all productions costs to the products manufactured during the period?
  5. What is the difference between the standard amounts of inputs and the actual amounts of inputs?
  6. Which variance indicates the difference in labor costs due to a change in the average wage rate paid to direct labor?
  7. Which variance indicates the difference in labor costs due to a change in the number of hours worked per unit produced?
  8. Which variance indicates the difference in material cost due to a change in the amount paid to purchase materials?
  9. Which variance indicates the difference in material cost due to a change in the amount of materials used per unit produced?
  10. Which variance indicates the change in direct material cost due to purchasing a different quantity of materials than what was used?

Exercises

E9.1Backpackers, Inc. plans to manufacture packs for hiking and camping. The following costs will be incurred in the manufacturing process. Classify each cost as one of the following four options by placing the number of the correct answer in the space provided.

  1. Direct materials cost
  2. Direct labor cost
  3. Manufacturing overhead cost
  4. Selling and administrative cost

______A.Cost of fabric

______B.Cost of the factory building

______C.Cost of advertising in various outdoor magazines

______D.Cost of thread used to sew packs together

______E.Cost of shelving to store production supplies

______F.Salary of the vice president of sales

______G.Cost of zippers

______H.Wages of sales personnel (salary plus commission)

______I.Cost of delivery vehicle

______J.Cost of utilities used in the factory building

______K.Cost of utilities used in the corporate office

______L.Production supervisor’s salary

______M.Setup costs to change production from one style pack to another

______N.Depreciation on delivery vehicle

______O.Wages of employees working on the assembly line

E9.2Rogers Company had inventories at the beginning and end of 2006 as follows:

______

January 1, 2006December 31, 2006

Raw materials inventory$49,000$63,000

Work-in-process inventory106,40084,000

Finished goods inventory42,00091,000

______

During 2006, Rogers Company purchased direct materials of $560,000, incurred direct labor costs of $280,000, and applied manufacturing overhead of $462,000 to production. Show the flow of costs through the company’s inventory account during 2006.

E9.3Prepare journal entries for these transactions of Morgan Manufacturing using the gross price method and the perpetual inventory system.

July 5Purchased $2,550 in direct materials; terms 3/10, n/30, FOB shipping point.

July 9$1,540 direct materials were requisitioned from the raw materials warehouse.

July 10Requisitioned indirect materials (supplies), $400.

July 17$190 in direct materials requisitioned on July 9 were not used in production and were returned to the warehouse.

July 19Paid for raw materials purchased on July 5.

E9.4Given the following information, prepare journal entries for Morgan Manufacturing to record the monthly payroll at July 31, 2007 (ignore payroll withholding).

Chief executive officer$8,500

Production supervisor4,000

Assembly line worker2,000

E9.5Morgan Manufacturing incurred the following manufacturing overhead costs during the month of July 2007. Prepare the journal entry to record the costs.

Depreciation on factory building$15,600

Janitor’s wages, earned but not paid $1,000

Electricity used and paid $700

Rent on equipment previously paid$580

E9.6A toothpaste manufacturer incurs the following types of costs. Classify the costs (A-G) as one of the following four options (1-4) by placing the number of the correct answer in the space provided.

  1. Unit-related
  2. Batch-related
  3. Product-sustaining
  4. Facility-sustaining

______A.Cost of flouride

______B.Research costs to develop a new flavor

______C.Set-up cost to switch from tubes to dispensers

______D.Advertising

______E.Insurance on the factory building

______F.Commission paid on each tube of toothpaste sold

______G.Property taxes on the factory building

E9.7Gable Manufacturing has identified the following operating activities for its company, estimated overhead costs associated with each activity, appropriate cost driver for each activity, and the estimated usage of the cost driver for the coming period. Using this information, determine the appropriate overhead rates.

______

ActivityCostCost DriverEstimated Usage

Maintaining factory$400,000Square feet50,000

Designing product$96,000Design hours480

Handling materials$3,000Number of moves30

Electricity cost$6,400Machine hours used10,000

______

E9.8Use the following information for the month of May 2007 to determine the cost of goods manufactured for Kacey Manufacturing Company. Assume that over- or underapplied manufacturing overhead is closed to Cost of Goods Sold at the end of the period.

Direct materials inventory, May 1, 2007$31,500

Direct materials inventory, May 31, 2007?

Work-in-process inventory, May 1, 20076,000

Work-in-process inventory, May 31, 200748,000

Finished goods inventory, May 1, 200724,000

Finished goods inventory, May 31, 200716,500

Direct materials used30,000

Direct labor used45,000

Direct materials purchased97,500

Indirect materials used (supplies)9,000

Indirect labor used37,500

Other manufacturing overhead43,500

Administrative salaries22,500

Sales salaries and commissions15,000

Depreciation on sales and office equipment21,000

Applied manufacturing overhead 97,500

E9.9Based on the standard set by Hillman Company, 2,250 direct labor hours should have been used in production this period at a cost of $15 per hour. The actual results indicate that 2,200 hours were used at a total cost of $35,200. What are the direct labor price and direct labor usage variances?

E9.10Hillman Company’s actual direct materials costs and standard costs are as follows. What are the direct materials price, usage, and inventory variances?

Actual quantity purchased3,600 pounds

Actual quantity used in production3,500 pounds

Quantity allowed for production3,400 pounds

Actual price per pound$11

Standard price per pound$12

Problems

P9.1Riley Company has set the following standard material costs for the product it manufactures:

Material A5 pounds at $4.00 per pound

Material B12 pounds at $2.50 per pound

During the month of August, 5,500 pounds of material A were purchased at a cost of $4.25 per pound, of which 4,800 were used in production. During the period, 13,000 pounds of material B were purchased at a cost of $2.00 per pound, of which 12,750 were used in production. The actual production for the month of August was 1,000 units.

Required:

  1. Compute the direct materials price variance for each material.
  2. Compute the direct materials usage variance for each material.
  3. Compute the direct materials inventory variance for each material.
  4. Interpret each of these variances and determine who is responsible for them.

P9.2Stutzman Corporation produces a product that requires two types of labor: production and packaging. The standard and actual cost data for the month of November are as follows:

______

Standard Cost per UnitActual Hours Actual Cost

Production2 hours at $12 per hour3,040$38,000 Packaging 1 hour at $8 per hour 750 $6,750

______

A total of 1,500 units of finished product were produced during November.

Required:

  1. Compute the direct labor price variance for each type of labor.
  2. Compute the direct labor usage variance for each type of labor.
  3. Interpret each variance and determine who is responsible for them.

P9.3Dudley Company manufactures bed and bathroom accessories. Prepare the appropriate journal entries for the following events that occurred during the month of April. Dudley uses the perpetual inventory system and the gross price method.

  1. Purchased $66,000 of direct materials and $54,000 of indirect materials (supplies), both on account.
  2. Borrowed $75,000 from the bank.
  3. Direct materials of $57,600 were issued into production.
  4. Indirect materials of 43,200 were issued into production.
  5. Received $14,400 from customers on account.
  6. Paid $13,800 in wages to employees; $8,600 was direct labor and $5,200 was indirect labor. (Ignore payroll taxes).
  7. Paid the utilities for the factory when bill was received, $3,840.
  8. Manufacturing overhead of $32,640 was applied to production.
  9. Paid selling and administrative expenses of $20,400
  10. Paid $15,000 in wages to employees: $9,450 was direct labor and $5,550 was indirect labor. (Ignore payroll taxes).
  11. Manufacturing overhead of $42,480 was applied to production.
  12. Completed jobs costing $210,000.

P9.4The following information was obtained from the Foster Company.

Direct materials inventory, beginning$94,500

Direct materials inventory, ending78,750

Work-in-process inventory, beginning-0-

Work-in-process inventory, ending52,500

Finished goods inventory, beginning47,250

Finished goods inventory, ending52,500

Direct materials purchased787,500

Indirect materials used (supplies)57,750

Direct labor514,500

Indirect labor68,000

Depreciation on factory70,000

Depreciation on equipment43,500

Utilities needed for factory and equipment84,000

Insurance on factory and equipment40,000

Selling and administrative294,000

Property taxes on factory75,000

Applied manufacturing overhead445,000

Required:

  1. Determine the over- or underapplied overhead for the period.
  2. Prepare a cost of goods manufactured report.

P9.5The following information was provided by the Redmond Co. for the month of February 2007.

______

Beginning BalanceEnding Balance

Direct materials inventory$40,000$30,000

Work-in-process inventory50,00060,000

Finished goods inventory70,00055,000

______

Additional information:

Direct materials purchased$225,000

Direct labor costs incurred$75,000

Machine hours worked16,000

Actual unit-related manufacturing overhead$170,000

Applied unit-related manufacturing overhead$11.00 per machine hour

Required: Calculate the following amounts.

  1. Direct materials used in production.
  2. Applied manufacturing overhead
  3. Cost of goods manufactured
  4. Over- or underapplied manufacturing overhead.

Case

Rees Luggage Co. manufactures garment bags, carry-on, and weekender luggage. The following information was determined during the annual budgeting process.

Ordering materials$120,000Number of orders240

Carrying inventory48,000Pounds of material9,600

Setting up equipment72,000Number of production runs120

Using equipment144,000Number of hours equipment used16,000

Testing product12,000Number of tests50

Packing and shipping96,000Number of units shipped24,000

Maintaining building500,000Number of square feet250,000

During the current month, the following cost drivers were used:

Garment BagsCarry-onsWeekenders

Number of orders4106

Pounds of material320160220

Number of production runs433

Equipment hours used400240240

Number of test222

Number of units shipped800700500

Square feet occupied100,00070,00080,000

  1. Determine the overhead applied to each product line.
  2. Determine the overhead cost per unit assuming the number of units produced equaled the number of units shipped.